"Замена улога" професора и ученика

"Замена улога" професора и ученика"Замена улога" професора и ученика

(видео)

Једна од активности Локалног мобилног тима за каријерно вођење и саветовање, у чијем саставу су сви стручни сарадници средњих школа града, је упознавање ученика завршних одељења средњих школа са светом занимања који их очекује. У том смислу ученицима се пружа прилика да посматрају занимања која су им интересантна и дају им се потребне информације  како би што лакше донели одлуку на којем факултету да наставе школовање.

Схватајући тежину овог избора и важност доношења исправне одлуке, Економско-трговинска школа је ову активност уврстила у свој Годишњи плана рада, као део програма професионалне оријентације. Начинили смо корак даље, сматрајући да ће, ако заменимо улоге са ученицима и пружимо им прилику да се испробају у занимањима којима се ми у школи бавимо, ученици моћи да добију праву, или бар потпунију, слику о том занимању. А која бисмо им занимања боље могли представити од оних којима се и сами бавимо?

Пружили смо прилику ученицима да осете како је то бити наставник, послужитељ, медијатекар, психолог, директор, али и одраслима да се „подсете“ како је бити ученик. Имали смо прилику да будемо на оној другој страни, у другој улози, у "туђим ципелама". Често, нам тек у туђим ципелама постаје јасно како се осећа она друга особа са којом смо у комуникацији. Дешава се да од других нешто тражимо, или очекујемо (што је још трагичније), а да при том нисмо ни свесни у какву га ситуацију таквим својим захтевом стављамо.

Видели смо лепе часове, разменили искуства, упознали се на другачији начин. Спознали смо да у школи има пуно ученика са високо развијеним способностима који ће бити наши добри настављачи. Било је ово веома лепо искуство за све, а сви који су хтели - могли су, из замене улога, пуно да науче.

Позивам ученике и наставнике да изнесу своја запажања.

У име школе захваљујем се свима који су у овоме активно учествовали.

Психолог Школе, Катица Рајков

• a1