Посета НБС

Посета НБСПосета НБС

У сталном настојању да обогатимо наставу и другим наставним облицима, осим класичне наставе у учионицама, организовали смо стручну посету Народној банци Србије. Дана 29.04.2014. године ученици IV/1 (18 ученика), IV/2 (24 ученика) и IV/3 (12 ученика), са професорима Драганом Голићем, Дубравком Варађанин, Жељком Миличић и Наташом Вучковац упутили су се у Београд, у посету Народној банци Србије.

У току самог пута, ученици су добили основне информације о активностима Центра за посетиоце Народне банке Србије. Урађено је кратко понављање основних појмова везаних за пословање и делатност НБС, где су ученици показали да добро познају ову област и кључне појмове из економије.

Посета Народној банци, односно Центру за посетиоце који се налази у улици Краља Петра бр. 12, била је организована у две групе: прва група коју су предводили професори Варађанин и Голић са ученицима IV/1 и  IV/3 одељења у 11:30 часова и друга група са професорицама Миличић и Вучковац са ученицима IV/2 одељења у 13:30 часова. Морамо истаћи да Центар за посетиоце представља јединствено место за ваннаставно образовање, где се обједињују финансијска и културно – историјска едукација. Едукатори Центра за посетиоце НБС упознали су нас са историјатом новца, историјатом Народне банке Србије, њеним делатностима и значајем, препознавањем фалсификованих новчаница. Ученици су имали прилике да се упознају и са машином којом се некад ковао новац, а заинтересовани су могли и сами да искују новчић, који садржи ознаке НБС и годину оснивања. После тога, уследио је део који смо сви жељно ишчекивали, а то је фотографисање и израда новчаница са ликом сваког ученика и професора, које смо понели са собом, као део једног незаборавног искуства.

По повратку у Кикинду, закључили смо да је посета НБС била веома успешна, јер je, и за ученике, и за наставнике,  представљала нераскидиви спој теорије и праксе, али и корелацију између више предмета из економске групе.

Овом приликом похваљујемо све ученике, јер су показали завидан ниво озбиљности и одговорности, какав и доликује матурантима Економско – трговинске школе Кикинда.

Наташа Вучковац, професор